FORUM MEBingilizceLGS, Yazılı, Quiz, Zümre, Yıllık Plan, Kurs Planları

TELAFUZDA İNGİLİZLERDEN SONRA EN İYİ TÜRKLER

Avrasya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Songün, dünyada İngilizler dışında İngilizce telaffuzunu en iyi Türklerin yaptığını söyledi. Bu özellik yalnızca Türklere mi özgü? İngilizce’yi İngilizlerden sonra en iyi telaffuz edenler Türkler mi? Yeni bir tartışma konusu yaratan soruyu uzmanlara sorduk, işte cevaplar:

 Türk Eğitim Sen Başkanı İsmail KONCUK:

‘Gırtlak yapımıza uygun başarılıyız’

Telaffuz noktasında olayı değerlendirsek bu konuya katıldığımı söyleyebilirim. Ben de bir İngilizce öğretmeniyim. Birçok milletin İngilizce konuşmalarına dikkat ettiğiniz zaman onların hangi milletten olduğunu anlamak oldukça kolay oluyor. Mesela bir Arap, bir Pakistanlı İngilizce konuştuğunda onların nereli olduğunu çok kolay anlayabilirsiniz.

Türklerin gerçekten telaffuz noktasında çok başarılı olduğu doğrudur. Böyle bir tespit daha önceki yıllarda da duyduğumuz bir tespittir. Ben de katılıyorum. Ancak İngilizce eğitimin çok iyi olduğundan kaynaklanmıyor. En iyi İngilizce eğitim veren ülke deseydi tartışılırdı. İyi İngilizce konuşan bir Türk’ü dinlediğiniz zaman Türk olduğunu anlamazsınız. Gırtlak yapısına da uygun olduğu için bu kadar başarılı sanırım.

Yeditepe Üni. Öğr. Gör. Yusuf ÇOTUKSÖKEN:

‘Türkçe’yi Türk gibi konuşan yabancı çok’

Bazı topluluklar bazı yabancı dilleri o dili konuşan insanlar kadar iyi telaffuz eder ve siz nereli olduğunu anlayamazsınız. Ben Türkçe uzmanı olduğum halde, Alman bir arkadaşımın Alman eşi en az benim kadar iyi Türkçe konuşuyor. Bu biraz da kişisel yetenekle oluyor. Dile özel ilgi verince başarılı olunabilir. Türkçe konuşan insanlarımız yabancı dilde de onlar kadar başarılı olduklarını söylerler.

Mesela Prof. Dr. Berke Vardar, Fransızlara Fransızca’yı öğreten usta olarak bilinir. Fransızca’yı bir Fransız’dan çok daha iyi konuşur Sadece İgilizce’ye mi özgüdür bilemem. Ben de yaklaşık 30, 40 yıldan beri yabancılara Türkçe öğretiyorum. Yabancılar arasında Türkçe’yi en az Türkler kadar güzel konuşan öğrencilerim de var.

Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurullah DAL:

‘Telaffuzda diğer milletlerden iyiyiz’

Kendi tecrübelerime dayanarak bu görüşe katıldığımı söyleyebilirim. Telaffuz konusunda diğer milletlerden çok daha iyiyiz. Mesela Amerika’da 82 millet yaşıyor. Göçmenler de fazla olduğu için hepsinin dillerinde aksanı hissediyorsunuz. Konuştuğunda Hint mi, Arap mı anlamak çok basit. Ancak iyi derecede İngilizce konuşan bir Türk’ü anlamanız zorlaşıyor. Diğer ırklara göre en hızlı adaptasyonu biz sağlıyoruz. Bu konuda gerçekten iyiyiz.

İngilizce Öğretmeni Natalin TEK:

‘Fransızca’ya göre daha başarılıyız’

Aslında harf sayısı ve ses özelliklerini ölçü alacak olursak, Fransızca, Korece gibi dillere göre daha rahat telaffuz ettiğimiz doğrudur. Türkçe’de her harfi bastırarak vurguladığımızdan İngilizce tam karşılığı da doğru anlaşılmaktadır. Ancak bunun yanı sıra dil ve diş yapımızı düşünecek olursak, dolayısı ile İngilizce’de özellikle İngiliz İngilizce’sinde çok önem verilen “th” ve “w” gibi harflerinin telaffuzunda başarılı olduğumuz söylenemez. Ancak genel itibarıyla başarılı olduğumuzu söyleyebilirim.

Üstün Dökmen Akademisi İngilizce Öğretmeni Ikra Sena KOYUNCU:

‘Ortada yakın bir telaffuz yok’

Ben uzun yıllar İngiltere’de bulundum. Orada insanlarla iç içeydim ancak bu görüşe katıldığımı söyleyemeyeceğim. Yani İngilizlerden sonra en iyi telaffuz eden ırkın Türkler olması imkânsız. Hakikaten ortada yakın bir telaffuz yok. Türk olduğumuz hemen belli olabiliyor. Bir hocam anlatmıştı; Polonyalılar ve Türkler İngilizce konuşurken kimin hangi ırktan olduğu hemen anlaşılır diye. Kendilerini ele veriyorlar. Bu nedenle katıldığımı söylemem.

İngilizce Öğretmeni Duygu YILDIRIM:

‘Türkiye’deki eğitim ile mümkün değil’

Bu konuya katıldığımı söyleyemem. Ancak bu konu göreceli olabilir. İyi bir eğitim almışsa ve uzun yıllar boyunca yurtdışında kalabilmişse, bir Türk gerçekten çok güzel ve aksanlı İngilizce konuşabilir. Bunun dışında Türkiye’de aldığı eğitimle İngilizlerden sonra en iyi demek doğru olmaz. Burada alınan eğitimle konuşamıyorlar. Başka ülkelerde İngilizce eğitim oldukça iyi veriliyor. Dolayısıyla akıcı konuşuyorlar. Ancak aynı durum bizim için söz konusu değil.

www.mebingilizce.net

Bir önceki yazımız olan NASIL SU GİBİ İNGİLİZCE KONUŞULUR? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

5 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.