FORUM MEBingilizceLGS, Yazılı, Quiz, Zümre, Yıllık Plan, Kurs Planları

Hata Yapmadan Nasıl İngilizce Konuşulur?

Hata Yapmadan Nasıl İngilizce Konuşulur?

Bugün sizlere hata yapmadan nasıl İngilizce konuşabileceğiniz hakkında bir sır vereceğim!

Hazır mısınız?

sır …

Çok hata yapın!

Ne? Bu muhtemelen size oldukça garip gelmiştir ve bunu duymak istediğiniz şey bu olmayabilir, ama hatasız konuşmak istiyorsanız, o zaman siz ilk başlarda tonlarca hata yapmak zorundasınız.

Eğer hatasız konuşmak istiyorsanız, sadece daha fazla çalışmanız ve dilbilginizi mükemmelleştirmeniz yetmez. Siz, ağzınızı açar açmaz hata yapmaya başlamalısınız ve sürekli bunları düzeltmelisiniz.

Eğer konuşmak ve hata yapmaktan korkmaya başlarsanız bu çoğu insan için kabul edilebilir fakat bize göre bu durum en utangaçlarımız için bile üstesinden gelinebilir.

Bu üç bölümlük yazımda neden insanların hata yapmaktan korktuklarını, bu korkunun üstesnden nasıl gelinebileceği, konuşmaya başlama ve hataları düzeltme ve bu sayede daha akıcı ve kendinden emin bir şekilde nasıl konuşacağınızı ele almaya çalışacağım.

İngilizcede hata yapmaktan korkuyor musunuz? Neden?

İngilizce öğrenen bir çok kişi bana kendilerinin hatasız, daha iyi ve bir ingiliz gibi nasıl konuşabileceklerini soruyorlar.

Eğer sizde bu kişilerdenseniz, gerçi bu durum sizin hatanız değil,

Dil öğrenenlerin hata yapmalarının sebebi diğer insanların bize kullanmamız gerektiğini söyledikleri “kurallar”.

Sizler okullar, sınıflarınız ve toplum tarafından hata yapma yönünde korkutuldunuz, özellikle de konuşurken.

Okulların size öğrettiği her şey yanlış.

Şimdi tüm durumlardan sizleri kurtaracak ve sizlere ana dili ingilizce olanların yaptıkları hatalardan bahsedeceğim. Sanmayın ki onlar mükemmel ingilizce konuşuyorlar. İşte sizlere bu büyük yanlış anlamalardan bahsedeceğim.

HATA 1: İngilizler Mükemmel İngilizce Konuşur!

Herhangi bir dilin doğal yani yerli konuşanı, o dili mükemmel kullanmaz. Biz bile Türkçeyi, okulda öğrendiğimiz gibi konuşmayız. Bizler hep devrik ve eksik cümle kullanarak cümle kurarız. Tüm dilbilgisi kurallarını yıkarız. Bizler kelime telafuzlarında esneğiz, bazı kelimeleri keser  ve bazılarına ekleriz. Yazıda bile bazı kelimeleri yanlış yazar ve dilbilgisi hataları yaparız.

Yerli demek Mükemmel Konuşma demek değil!

Veee tahmin edin, bir çok yerli konuşan sizleri anladığı sürece yaptığınız hatalara takılmıyor. Yani sizin amacınız kendinizi karşı tarafa anlatabilmek olmalı, mükemmel konuşmak değil.

HATA 2: Akıcı konuşma, hatasız ve aksansız konuşmadır!

Dili konuşmak için hata yapmaktan daha önemli olan kendi yeteneklerine güvenmektir. Eğer yeterli bir şekilde konuşuyorsan fakat utangaç ve gergin isen İngilizce öğrenen bir öğrenci gibi algılanırsın ve belki de gerçekte olduğundan daha düşük bir seviyede algılanırsın.

Ama eğer sen kendinden emin ve istekli olarak konuşursan, eğer hata yapsan ve tuhaf aksanın olsa bile sen bir ingilizce konuşan gibi algılanırsın. Gerçek bir akıcı konuşma demek kendinden emin bir şekilde hedef dilde ne istediğini anlatabilme yeteneğidir, bazı kelimeleri bilmeseniz bile. Akıcı konuşma hatasız bir şekilde mükemmel bir telafuz DEĞİLDİR.

HATA 3: Eğer hata yaparsam İngilizcem kötü sanılır.

Artık farkına varmalısınız. Hata yapabilirsiniz ve hala İYİ bir ingilizce konuşmacı olabilirsiniz.

Kimsenin sizinle alay etmesine alınmayın, hatalar eğlencelidir. Hatalar sizlere nerelere çalışmanız gerektiğinizi gösteren haritalardır. Hatalar gelişiminizin en önemli parçasıdır.

Bir düşünün. Bir şey de iyi olmak istiyorsanız, hata yapmak zorundasınız. Eğer dans etmek istiyorsanız, bir kaç anadolu yakası eskort kaçırırsınız. Eğer gitar çalmak istiyorsanız, bazı notaları yanlış çalarsınız.

Peki o zaman İngilizce konuşmada yukarıdakilerden daha farklı neden bir şey düşünüyorsunuz?

Bu yüzden sizler İngilizce konuşurken en iyi olduğunuz işi yapıyormuş gibi düşünün. Yaptığınız her hatayı akıcı konuşmak için kendinizi geliştirmek için bir kaldırım taşı gibi düşünün.

Hatırlayın, en başarılı dil öğrenen kişiler hata yapmaktan kaçınmazlar, bunun yerine kendini geliştirebilecekleri bir bütün olarak görürler. Bu, onların konuşurken gergin olmadığı anlamına gelmez fakat bu kişiler akıcı konuşma hedeflerine ulaşmak için gerginliklerini göz ardı ederler.

www.mebingilizce.net

Bir önceki yazımız olan 28 Nisan 2016 2. Dönem TEOG İngilizce Sınav Soruları başlıklı makalemizde 2. Dönem, 28 Nisan 2016 ve ingilizce hakkında bilgiler verilmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.