MEBingilizce FORUMLGS, YDT, ÖABT, Yazılı, Yıllık Günlük ve Kurs Planları

İngiltere’de Trafik Neden Ters Yönden Soldan Akmaktadır?

Tüm dünyada trafik sağ taraftan akarken İngiltere, bazı sömürgeleri ve Kuzey Kıbrıs gibi ülkelerde trafik sol taraftan akmaktadır. Bunu tarihi bir sebebi var. Günümüzde aşağıda anlatacağımız sebep hala geçerli olmasa da yıllardır gelen alışkanlılardan dolayı İngiltere’de trafik hala soldan akmaktadır. Gelin bu durumun tarihi işleyişini ele alan sözlü yazarından işin aslını okuyalım.

Çok eskiden dünya genelinde insan at ve at arabası trafiği, insanların genelde sağ elleriyle kılıç kullanmaları ve bu yüzden karşıdan gelen kişinin yapacağı ani bir saldırının sol taraftan gelmesini engellemek için sol taratan akmaktaydı. Bu durum papanın 13. yy’da Roma’ya gelecek hacılara yolun solundan gitmelerini söylemesiyle resmileşti.

1800’lü yıllara gelindiğinde Fransız devrimi liderlerinden Maximillien Robespierre, katolik kilisesine meydan okur şekilde Parislilerden yolun sağından yürümelerini istedi. Bir süre sonra Napolyon da bu karara destek vermeye başladı ve ordularına yolun sağından yürümelerini emretti ve fethedilen her ülkede aynı uygulamanın başlatılmasını istedi.

Peki, Avrupa Değişirken Neden İngiltere Farklı Kaldı?

Ne var ki Napolyon’un orduları İngiltere’ye hiçbir zaman ayak basamadı ve İngiltere’yle, İngiltere’nin Asya ve Afrika’daki sömürgelerinde trafiğin akış yönü değişmedi. Bu duruma Kıbrıs’da dahil.

İngiltere Sömürgesi olan Amerika’da Bu Kural Neden Uygulanmadı?

1700’lü yılların sonlarında Amerika’da posta arabalarının koltuğu yoktu ve arabayı kullanan kişi sağ elindeki kırbacı en verimli şekilde kullanabilmek için en arka sol taraftaki atın üzerinde oturuyordu, bu durumun yolun solundan gidildiğinde karşıdan başka bir at gelip gelmediğini kontrol etmeyi zorlaştırması üzerine Amerika’da trafik akışı bazı yörelerde sağ tarafa çekilmeye başladı ve ilk otomobillerin buna göre üretilmesiyle tamamen sağa geçti. Böylece İngiltere ve sömürgeleri bu konuda yalnız kalmış oldu.

Bir önceki yazımız olan Türkçe'de Karşılığı olmayan Present Perfect Tense Kullanım alanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir